fapatech

Üretmek adına her şey

Raspberry Pi İlk Kurulum

Kullandığım Malzemeler

  • Raspberry Pi 3B+
  • 16 GB SD Kart

Raspberry Pi İşletim Sisteminin Kurulumu

1.Raspberry Pi ile çalışabilmemiz için öncelikle işletim sistemini kurmalıyız. İşletim sistemini buradan indirebilirsiniz. Siteye girdiğinizde karşınıza üç farklı dosya çıkacak. Bu dosyalardan “Raspian Buster with desktop and recommended software” isimli dosyayı indirmeniz gerekiyor.

2. İndirmiş olduğumuz işletim sistemini bir SD karta kurmamız gerekiyor. (Ben 16 GB’lık bir SD kart kullandım.) İşletim sitemini SD karta kurmadan önce format atmamız gerekiyor. (Sadece biçimlendirme yapmak bazen hata veriyor o yüzden sorunsuz ilerlemek adına bu adımı atlamayalım.) SD kart format için buradan kurulum yapıp formatlanacak olan hafıza kartınızı seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

3. İndirmiş olduğumuz işletim sistemini SD karta yazdırabilmek için “Win32 Disk Imaginer” programını kullanacağız. Programı buradan indirebilirsiniz.

  • Win32 Disk Imaginer programını kurup çalıştırdığımızda karşımıza bir ekran geliyor.
  • Bu ekranda Image File sekmesine tıklayarak önceden indirmiş olduğumuz işletim sisteminin bulunduğu dosyayı seçiyoruz.
  • Daha sonra Win32 Disk Imaginer ekranında Device sekmesine SD kartımızın yer aldığı diski seçiyoruz. (Bende bu diskin ismi [D:\] olarak çıktı.)
  • Bu adımlardan sonra Write tuşuna basarak işlemin tamamlanmasını bekliyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra gelen “Write Successful” yazısını görünce tamama tıklıyoruz.

Raspberry Pi kartımıza işletim sistemini kurmuş olduk.

Bundan sonraki süreçte Raspberry Pi Monitörsüz Kurulumunu anlatıp Raspberry Pi ile Projeler başlıklı yazılarıma devam edeceğim.

Previous Post

© fapatech