fapatech

Üretmek adına her şey

Alternatif programlama dilleri ve ortamları – 4

Flowgorithm: Kullanıcıların akış şemalarını kullanarak program yazmasına ve yürütmesine izin veren bir grafik yazma aracıdır. Yaklaşım, belirli bir programlama dilinin sözdiziminden ziyade algoritmayı vurgulamak için tasarlanmıştır. Akış şeması birçok ana programlama diline dönüştürülebilir.

Inform: 1993 yılında Graham Nelson tarafından yaratılan interaktif kurgu için bir programlama dili ve tasarım sistemidir. Inform, Z kodu veya Glulx sanal makineleri için tasarlanmış programlar oluşturabilir. Sürüm 6 oldukça kararlı ve interaktif kurgu yazmak için popüler bir dil haline geldi. 2006’da Nelson tamamen yeni bir dil olan Inform 7’yi (kısaca Natural Inform olarak bilinir) yayınladı.

Self: Prototip kavramına dayanan, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Kendisi, Smalltalk’ın bir yaması olarak başladı, dinamik olarak yazıldı ve tam zamanında derleme (JIT) yanı sıra nesnelere prototip tabanlı yaklaşım kullanarak başladı. Öz gelişme optimize C hızının yarısı kadar yukarı sahne gerçekleşti için çok yüksek bir seviyede nesne yönelimli bir dil izin istendi gibi çeşitli just-in-time derleme teknikleri öncülük etti.

OpenOLAT: Eğitim,öğretim,değerlendirme ve iletişim için web tabanlı bir öğrenme yönetim sistemidir. OpenOLAT açık kaynaklı bir yazılımdır ve frentix GmbH tarafından 2011 yılından beri geliştirilmektedir. OpenOLAT, Zürih Üniversitesi tarafından geliştirilen LMS OLAT’a dayanmaktadır .

BASIC: Yeni başlayanların her işe yarayan simgesel öğretim kodu olarak bilinir. Günümüzde de çeşitli türevleri kullanılmakta olan yüksek düzey bir programlama dili. Farklı türevleri birçok işletim sisteminin parçası olarak sunulmuştur. BASIC öğrenmesi ve yazılımları kolay olan bir dildir.

Scratch: İnteraktif öykülerinizi, oyunlarınızı, animasyonlarınızı ve simülasyonlarınızı oluşturmanızı ve kreasyonlarınızı çevrimiçi paylaşmanızı kolaylaştıran bir programlama dili ve çevrimiçi topluluğudur.

ScratchEd: Eğitimcilerinin hikayeleri paylaştığı, kaynak alışverişinde bulunduğu, soru sorduğu ve insanlarla tanıştığı çevrimiçi bir kod topluluğudur.

Scratch Day: İnsanların diğer Scratcher’larla tanışmak, projeleri ve deneyimleri paylaşmak ve Scratch hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir araya geldiği dünya çapında bir toplantılar ağıdır. Bölgenizdeki etkinlikleri bulmak, kendi etkinliğinize ev sahipliği yapmak ve web sitenizdeki etkinliğinizi göndermekle ilgili ipuçları için bu web sitesini kullanılır.

ScratchJr: Tufts Üniversitesi’ndeki Dev Tech grubu, yeni teknolojilerin çocukların gelişimi ve öğrenilmesinde nasıl olumlu hale getirileceği ile ilgili olan süreci anlamak için yeniden tasarlayıp bir projede dönüştürmüşlerdir.

Scratch Foundation: Kodlamayı herkes için daha erişilebilir ve cazip hale getirmek ve dünyanın kodlama görme şeklini değiştirmek için projeleri destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

ScratchX: Web sitesinde, Scratch’a Deneysel Uzantılar ile kullana bilirsiniz. Bu uzantılar deneysel olduğundan ve Scratch Ekibi tarafından desteklenip, desteklenmeyeceğine karar verilerek, ana Scratch sitesine eklenir.

Next Post

Previous Post

© fapatech