fapatech

Üretmek adına her şey

Alternatif programlama dilleri ve ortamları – 2

Kturtle: Kaplumbağa grafikleri için bir eğitim programlama ortamıdır. Açık kaynaklı GNU altında yayınlanır ve KDE SC 4’ün bir parçasıdır. Programlama komutları programlayıcının insan diline çevrilir. KTurtle, Red Hat , Suse , Debian ve Ubuntu gibi birçok Linux dağıtımı tarafından paketlenmiştir. KTurtle dili ve IDE , kaplumbağa grafikleri kullanarak programlama öğretimi ile sınırlıdır ve diğer uygulamalar için tasarlanmamıştır.

App Inventor: Google tarafından ortaya çıkarılan ve MIT tarafından geliştirilen özgür bir web uygulamasıdır. Yeni başlayanların Android işletim sistemi için kolaylıkla uygulama yapmasına olanak sağlar. Sürükle-bırak mekanizması sayesinde kolaylıkla uygulama yapılabilir.

Basic-256: Bilgisayar programlamanın temellerini öğrenen bir projedir. Ana odağı orta / lise öğrencilerine bilgisayar programlamanın temellerini öğrenmeleri için basit ve kapsamlı bir ortam sağlamaktır. Basic-256, BASIC’in basit bir sürümüdür, kod düzenleyici, metin çıktı penceresi ve grafik düzenleyici penceresi aynı ekranda görülebilir.

Kojo : Bilgisayar programlama ve öğrenme için bir programlama dili ve entegre geliştirme ortamıdır. Bilgisayar programlama, zihinsel beceriler, (interaktif) matematik, grafik, sanat, müzik, bilim, animasyon, oyunlar ve elektronik alanlarında oynama, keşfetme, yaratma ve öğrenmeyi sağlayan birçok farklı özelliğe sahiptir.

Hack: Facebook tarafından PHP’nin yaması olarak oluşturulan HipHop Sanal Makinesi (HHVM) için bir programlama dilidir. Dil uygulaması MIT Lisansı altında lisanslanmış açık kaynaklıdır. Hack programcılar dinamik ve statik kod yazılabilir. ActionScript gibi diğer programlama dillerinde de uygulanan kademeli yazma adı verilir.

HiAsm: “modelin geliştirilmesi” olarak da bilinen yaklaşım modeline dayalı mimarinin uygulanmasına pratik bir örnektir. Bu yaklaşımın önemi platformlardan, mimarilerden, donanım satıcılarından ve sistem yazılımlarından soyutlanmaktadır. Tasarım yaparken, kullanıcıların programlama dilleri ve işletim sistemi özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmez, böylece kullanıcıların sezgisel bir grafik arayüzü kullanarak modellerini kontrol ederek uygulamalar oluşturmalarına izin verilir.

Factor: Yığın tabanlı bir programlama dilidir. Dinamik olarak yazılmıştır ve otomatik bellek yönetiminin yanı sıra güçlü meta programlama özelliklerine sahiptir. Dil, kendi kendine barındırılan bir optimize edici derleyici ve etkileşimli bir geliştirme ortamı içeren tek bir uygulamaya sahiptir.

Microsoft Small Basic: Programlama dili ve IDE’dir. Microsofts basitleştirilmiş varyant TEMEL başlayanlar için kolay bir programlama dili olarak tasarlanmıştır. Sözdizimi vurgulama, akıllı kod tamamlama ve editör içi belge erişimi gibi işlevlere sahip basitleştirilmiş bir programlama ortamı sağlar.

Next Post

Previous Post

© fapatech